Kategorie
 
 
 
 
Úvod > Svět knih > Recenzia knihy - Zachované Spitfiry s česko-slovenskou spojkou
 

Recenzia knihy - Zachované Spitfiry s česko-slovenskou spojkou

Recenzia knihy - Zachované Spitfiry s česko-slovenskou spojkou

Nenápadný, zato pilný a svědomitý letecký historik a publicista Zdeněk Hurt je mezi zasvěcenci znám jako osobnost se dvěma  láskami  - Čechoslováky v RAF a Spitfirem.

Dlouholeté bádání letos zúročil vydáním u nás ojedinělé publikace Zachované Spitfiry s česko-slovenskou spojkou zabývající se, nijak překvapivě, právě stíhacími druhoválečnými i poválečnými letouny Supermarine Spitfire.  

 

 

 

Ale čtenáři svým dílem nenabízí jednu z dalších podrobných monografií určité verze, ani konkrétní hrdinské příběhy jejich pilotů. Vytvořil totiž publikaci, která mapuje ve světě dodnes existující exempláře Spitfirů či alespoň jejich části, a to takových strojů, jejichž kniplů se kdysi také dotkla ruka bojového pilota s československými kořeny.

 

Aby byl jejich přehled co nejdokonalejší, řadí je dle verzí a ty pak dle sériových čísel. Začíná tak Spitfi -rem  Mk.I K9851, pokračuje R6625, a dalšími. Následuje verze Mk.II, Mk.IIa a u našich letců rozšířená Mk.V s jejími subverzemi.

 

Po „Pětce“ následuje další významná Mk.IX, opět se subverzemi. Málo známý je fakt, že s česko-slovenskou spojkou jsou doloženy i Spitfiry vyšších verzí, například Mk.XVI, Mk.XIX či dokonce Mk.24. I když ty poslední v souvislosti s letci, kteří se nejpozději po roce 1948 emigrací k RAF vrátili.

 

 

 

Každý jednotlivý letoun je dokumentován podrobnou historií, popisem osudů jeho pilotů, fotografiemi a dalšími dokumenty.

 

 

V případě dosud existujících pak soudobými (a někdy i letovými) barevnými snímky. V publikaci o 328 stranách a na kvalitním papíru s velmi dobrou reprodukcí ilustrací čtenář nalezne fotografií  jak Spitfirů, tak pilotů opravdu značné množství.

 

 

 

Doplňují je nejen otištěné kopie dobových dokumentů, ale i potřebný slovník použitých zkratek a seznam pramenů. Jak bylo napsáno výše, Hurtova publikace je vskutku ojedinělá a v pojaté podobě patrně nemá ani jinde ve světě obdoby.

 

Je jen dobře, že Zdeněk Hurt a Arnošt Moucha spojili úsilí a čtenářstvu nabídli něco, co tady ještě nebylo a v čem mnozí zájemci o historii druhé světové války a Čechoslováků v ní tápali. Speciálně pak pro badatele jsoucí či budoucí je publikace dílem „definitivním“ a určitě se stane vítaným zdrojem informací. A to nejen pro profesionály, ale jistě i pro běžné hobbysty, kitaře nevyjímaje.

 

Kniha Zachované Spitfiry s česko-slovenskou spojkou / Autor: Zdeněk Hurt

 

TEXT ČLÁNKU: MIROSLAV BALOUS

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze