Kategorie
 
 
 
 
Úvod > Svět knih > Recenzia knihy - Křídla míří na Německo
 

Recenzia knihy - Křídla míří na Německo

Recenzia knihy - Křídla míří na Německo

Známé chebské nakladavatelství Svět křídel čas od času sáhne kromě přípravy nových titulů také k reedicím jeho úspěšných knih z minulosti. Vždy ale jde po dohodě s jejich autory o doplněná vydání. Nejnovějším počinem v této oblasti se stal projekt Miloslava Pajera detailně mapující osudy 311. československé bombardovací peruti v britském Královském letectvu, který dal postupně mezi léty 1994 až  2000 vzniknout svazkům nazvaným Křídla míří na Německo,  Wellingtony nad Biskají a Nad moři a oceánem.

Proti prvnímu vydání budou texty všech těchto  knih na základě soudobých historických poznatkům a díky širším informačním možnostem nejen revidovány a nově upraveny, ale v mnoha jejich částech také rozšířeny. Obdobným způsobem dochází i k úpravě přílohových částí s fotografiemi či fotokopiemi různých dobových dokumentů.

 

V novém první dílu tedy máme příležitost se na 640 stranách seznámit s životem, úspěchy, ale i ztrátami 311. čs. bombardovací peruti od samého počátku její činnosti v září 1940 až do dubna 1942, tedy během doby jejího působení v řadách 3. operační skupiny Velitelství  bombardovacího letectva RAF, kdy byla vyzbrojena dvoumotorovými Vickersy Wellington verzí B Mk.IA a Mk.IC. Během tohoto období uskutečnila při 152 operačních dnech celkem 1029 bojových vzletů se souhrnným časem 5341 operačních hodin.

 

 

Na jeden operační den tak připadá v průměru šest až sedm nasazených letounů i jejich šestičlenných posádek. Peruť bombardovala 77 různých cílů nepřítele v Německu, Itálii a okupované Francii, Belgii i Nizozemsku, na které  svrhla dohromady 1310,3 tun pum, z toho 1131,6 tun pum výbušných a 178,7 tun pum zápalných. Následkem nemalého bojového úsilí postihly naši jednotku značné ztráty, a to nejen v přímém boji.

 

Z celkově nasazených  52 až  53 posádek  (312 až 318 mužů) bylo zabito, zajato, nebo jinak ztraceno přibližně 22 posádek - přesně 128 mužů (94 padlo nebo zůstalo nezvěstných, 34 bylo zajato), a dalších asi pět  posádek  bylo vyřazeno  z bojové  činnosti pro různá zranění. Bojové ztráty peruti tak dosáhly téměř 50 %, ale celkové ztráty „Třistajedenáctky“, včetně neoperačních, byly ještě vyšší. Ve světle této statistiky nepřekvapí, že předepsaných dvě stě hodin operačního turnusu odlétalo jen asi dvanáct posádek. Z přehledů materiálních ztrát pak vyplývá, že z celkového počtu 74 bojově u peruti nasazených letounů Wellington Mk.IA a Mk.IC, které se na uvedených akcích podílely různou měrou, bylo zcela ztraceno nebo zničeno 26 strojů, dalších 14 utrpělo těžká poškození a u 33 strojů byla poškození kvalifikována jako lehká.

 

Vše a mnoho dalších statistik a událostí popsaných v knize doplňuje na 580 dobových fotografií. Bezpochyby tak jde o dosud nejobsáhleji zmapovanou historii 311. čs. bombardovací peruti v britském Královském letectvu.

 

Nezbývá tedy než netrpělivě očekávat vydání dalších dvou revidovaných dílů, které přiblíží její nasazení u Velitelství pobřežního letectva RAF a v závěru kariéry také u Velitelství dopravního letectva RAF.

 

Kniha Křídla míří na Německo /  Autor: Miloslav Pajer 

 

TEXT ČLÁNKU: JIŘÍ BAHULA

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze