Kniha Letecké katastrofy a jejich vyšetřování, autor Lukáš Musil

Kategorie
 
 
 
 
Úvod > Svět knih > Kniha Letecké katastrofy a jejich vyšetřování, autor Lukáš Musil
 

Kniha Letecké katastrofy a jejich vyšetřování, autor Lukáš Musil

Přestože se pražské Nakladatelství Regia zaměřuje především  na naučnou  literaturu, literaturu faktu, beletrii a učebnice, vydalo v závěru loňského roku již  druhou publikaci týkající  se dopravního letectví Letecké katastrofy a jejich vyšetřování. První knihou ze zmíněného oboru byla autorská prvotina leteckého publicisty Lukáše Musila z roku 2016 - Encyklopedie dopravních letadel.

Druhým dílem, vztahujícím se k letadlům, je zároveň i druhý autorův počin,  již  v úvodu  zmíněná  288stránková publikace Letecké katastrofy a jejich vyšetřování.

Jak její  název  prozrazuje, zaměřuje se na havárie, jež leteckou dopravu přes veškeré snahy, bohužel, nadále doprovázejí. Ve 40 kapitolách autor přibližuje průběh, vyšetřová-ní a příčiny 44 známých i méně známých leteckých katastrof. Tou nejstarší je havárie Lockheedu L-749A Constellation, provozovaného s poznávací značkou VT-CQP společností Air India, který 3. listopadu 1950 při letu na lince AI 245 z Bombaje do Londýna narazil do jihozápadního (italského) úbočí hory Mont Blanc. Při nehodě tehdy zahynulo všech 40 cestujících a o-mičlenná posádka.

Naproti tomu katastrofou z nedávné minulosti, jíž se autor věnuje, je zřícení letounu Avro RJ85 (poznáva-cí značky CP-2933) v Bolívii registrované společnosti LaMia (Línea Aérea Mérida Internacional de Aviación). Stroj, mířící 28. listopadu 2016 na lince LMI 2933 z bolivijského Santa Cruz de la Sierra na letiště José María Córdovy východně od kolumbijského Medellínu, narazil do hory Cerro Gordo v Kolubii. Ze 73 cestujících, především hráčů a funkcionářů brazilského fotbalového týmu Chapecoense, a čtyř členů posádky bylo z trosek zachráněno pouze sedm osob. Vyšetřováním bylo zjištěna osudová chyba pilotů, kteří neuskutečnili plánované mezipřistání a pokračovali v přímém letu bez dostatečné rezervy paliva.

 

 

Ze známých havárií se autor zabývá například sráž-kou Boeingů 747 aerolinií KLM a Pan Am na Kanárských  ostrovech dne 27. března  1977 a příběhem Boeingu 747 letecké společnosti Korean Air sestřeleného  sovětským pilotem stíhacího nadzvukového letounu Suchoj Su-15 nad Japonským  mořem 1. září 1983.

Dále pak jedinou, o to však tragičtější nehodou legendárního stroje Concorde společnosti Air France, k níž došlo  25. července  2000 u Paříže. 

Publikace přináší též informace o pro český i slovenský národ  tragické  nehodě třímotorového Jaku 42D u Jaroslavli, při níž 7. září 2011 zahynulo 44 ze 45 osob na palubě, zejména z řad hráčů a funkci-onářů hokejového klubu KHL - Lokomotiv Jaroslavl. Při havárii tehdy, bohužel, zahynuli i čeští hokejisté, Jan Marek, Karel Rachůnek, Josef Vašíček a jejich slovenský spoluhráč Pavol Demitra.

 

 

Každá kapitola obsahuje v úvodu stručný přehled s tabulkou a základními údaji o nehodě. Hlavní text doplňují mnohdy autentické snímky, ale též ilustrační fotografie, kresby, mapky, schémata a případně za účelem snazší orientace zkrácené přepisy rozhovorů v pilotní kabině nebo rádiové komunikace.

Jakkoliv publikace může překvapit tím, že nehody nejsou chronologicky řazeny, jistě si najde své místo v knihově zájemce o toto poněkud smutné téma dopravního letectví.

 

Kniha Letecké katastrofy a jejich vyšetřování, autor Lukáš Musil

 

TEXT ČLÁNKU:  JAN ČADIL

 

...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze