Recenzia knihy - V pekle nebeských výšin

Kategorie
 
 
 
 
Úvod > Svět knih > Recenzia knihy - V pekle nebeských výšin
 

Recenzia knihy - V pekle nebeských výšin

Recenzia knihy - V pekle nebeských výšin

Na konci února 2019  vyšla  další publikace Jiřího Rajlicha s názvem V pekle nebeských výšin, v níž se zabývá osudy vojenských aviatiků c. a k. mocnářství pocházejících  z našich  zemí. Důvodů, proč se nejnověji rozhodl zmapovat osudy právě Ludvíka Purma, je více.

 

Bezpochyby se jednalo o význačného důstojníka rakousko-uherského letectva, který nejenže velel postupně několika leteckým setninám, ale na konci války dokonce celé stíhací letecké eskadře, kterých c. a k. letectvo mělo pouhých pět.

 

 

K sepsání biografie jistě přispěla i skutečnost, že se historikovi podařilo vypátrat a kontaktovat dosud žijící Purmovy příbuzné. Díky jejich zájmu a ochotě se měl příležitost dostat k velkému množství unikátních fotografií a dokumentů.

 

Kniha v zavedeném  formátu  chebského  nakladatelství  čítá  368 stran doplněných bezmála  650 fotografiemi a barevnými bokorysy. V úvodní části se autor vedle pečlivě zmapovaných rodinných kořenů soustředí na počátky vojenské dráhy Ludvíka Purma. Ten se po absolvování pražské c. a k. pěchotní kadetky v srpnu 1904 stal příslušníkem pěšího pluku, který  v českých souvislostech rezonuje především v návaznosti na autora Osudů dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška. Zažil u něj počátek světové války, boje na srbské i italské frontě. První kapitoly končí v momentě Purmova dobrovolného odchodu od pěchoty k letectvu.

 

Následující část, zahrnující více než dva roky služby u c. a k. letectva, jak svým  obsahem, tak i rozsahem tvoří vlastní jádro knihy.

 

 

Ludvík Purm nejprve absolvoval výcvik leteckého pozorovatele a poté strávil půl roku na ruské frontě. Následně podstoupil pilotní výcvik. Autor, podobně jako v průběhu celého textu, doplňuje nosnou životopisnou část linie drobnými vysvětlujícími odbočkami.

Čtenář se tak má například možnost dozvědět, jak fungovalo letecké  školství v rámci  monarchie, jak byly organizovány  letecké jednotky i podrobnosti o personálním obsazení vedoucích postů v rámci rakousko-uherského letectva.  

Barvitě popsané životní osudy hlavního aktéra knihy v následujících kapitolách čtenáře zavádí pro změnu do válečných let 1917 a 1918 na severoitalské bojiště. A právě v těchto částech, kde jedna dramatická situace střídá druhou, Jiří Rajlich rozehrává svůj bada-telský a spisovatelský um.

 

 

Text je průběžně doplňován i množstvím faksimilií dokumentů a také řadou přehledně zpracovaných tabulek. Konec Velké války, kapitulace a rozpad monarchie spojené s ustanovováním nového státoprávního uspořádání ve střední Evropě poznamenaly osudy většiny bývalých letců rakousko-uherského letectva. Nejinak tomu bylo i v případě Ludvíka Purma.

 

V závěrečných kapitolách se tak má čtenář možnost dozvědět, jak plynul jeho život v následujících bezmála třech desetiletích včetně postupného vývoje vztahu k československé armádě i nové  republice jako takové. V této části již do textu vstupují svými vzpomínkami na otce i jeho dcery. Pojatým způsobem i vlastním  zpracováním je proto kniha bezesporu významným příspěvkem k mapování historie první světové války a rakousko-uherského letectva propojených  s českými souvislostmi. Zájemcům o tuto kapitolu dějin se skrze ni dostává do rukou velice originální, vyzrálý a zdařilý autorský počin.

 

Kniha V pekle nebeských výšin / Autor: Jiří Rajlich

 

TEXT ČLÁNKU: JAN ČADIL

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze