Kategorie
 
 
 
 
Úvod > Svět knih > Recenzia knihy - Pod palbou hloubkařů
 

Recenzia knihy - Pod palbou hloubkařů

Recenzia knihy - Pod palbou hloubkařů

Nakladatelství Academia vydalo na podzim dlouho očekávanou knihu Pod palbou hloubkařů o útocích amerických a britských stíhacích letounů na pozemní cíle v Čechách a na Moravě za druhé světové války.

Jejím autorem je PhDr. Filip Vojtášek, kterého čtenáři znají jako spoluautora knih Praha v plamenech nebo ... a země se zachvěla, případně ze specializovaných internetových stránek www.hloubkari.wordpress.com.

 

 Ten se mapování činnosti amerických a britských hloubkařů nad naším územím systematicky věnuje už pětadvacet let. Nyní svoji mravenčí práci, i díky příspěvkům pozorných čtenářů, zúročil v recenzované devítisetpadesátistránkové knize vážící 2,5 kg.

 

Dvacetistránková úvodní kapitola čtenáře stručně seznámí s taktikou leteckých útoků na území Protektorátu a obranou proti nim. Hlavní část knihy o osmi stech dvaceti sedmi stranách je členěna na dvanáct českých a moravských krajů a hlavní město Prahu, v jednotlivých krajích pak podle míst ověřených útoků. Ty jsou navíc ještě graficky označeny, takže čtenář rychle pozná, které letectvo útočilo a zda šlo o útok na silnici, železnici, letiště, havárii nebo vzdušný souboj.

 

Popisy jednotlivých útoků doplňují záznamy z našich archivů, zápisy v kronikách, svědectví pamětníků a jsou navíc doplněny archivními záznamy z Air Force Historical Research Agency (AFHRA) sídlící na základně Maxwell Air Force Base ve Spojených státech a National Archives and Records Administration (NARA) v Marylandu, USA.

 

Podstatně menší část knihy o třiceti stranách obsahuje neověřené útoky - o nich existují záznamy v AFHRA, ale nejsou doloženy informacemi z našich archivů a nepodařilo se je tudíž ověřit. Text je doplněn velkým množstvím fotografií, které lze rozdělit do dvou skupin.

 

Na dobových fotografiích jsou zachycena místa a následky útoků, záběry z fotokulometů útočících letounů a piloti. Fotografie ze současnosti naopak zachycují, jak vypadají některá místa útoku dnes. Dále jsou na nich dokumentovány dochované stopy útoků a nalezené fragmenty letounů.

 

Některé útoky jsou doloženy také na ortofotomapách a na dobových náčrtcích. Jako zajímavost lze uvést, že minimálně tři lokomotivy, které se tehdy staly obětí útoků, jsou ve sbírkách našich muzeí.

 

kniha

 

 

Závěr práce patří šestnácti stranám statistik útoků a přehledu ztracených pilotů. V dnešní době ne zcela obvyklou součást knihy tvoří jmenný a místní rejstřík, který umožňuje rychlou orientaci v tak rozsáhlém díle.

 

Na rozdíl od mnoha rádoby historických knih obsahuje publikace odkazy na archivní materiály v poznámkovém aparátu a také poděkování mnoha pomocníkům, bez kterých by v tomto rozsahu nemohla vzniknout.

 

Na knize je jasně vidět péče, kterou jejímu vydání věnoval autor a pracovníci nakladatelství Academia. Je obdivuhodné, jaké množství údajů se Filipovi Vojtáškovi po sedmdesáti čtyřech létech podařilo shromáždit a v přehledné formě zpracovat. Práce poskytuje velmi plastický obraz tehdejší situace v Protektorátu Čechy a Morava. Objemnou knihu lze rozhodně doporučit všem zájemcům o historii letecké války nad naším územím v létech 1944 až 1945.

 

Kniha Pod palbou hloubkařů / Autor: Filip Vojtášek

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze