Recenzia knihy - Emil Boček - Strach jsem si nepřipouštěl.

Kategorie
 
 
 
 
Úvod > Svět knih > Recenzia knihy - Emil Boček - Strach jsem si nepřipouštěl.
 

Recenzia knihy - Emil Boček - Strach jsem si nepřipouštěl.

 

U příležitosti 95. narozenin generálmajora Emila Bočka vydalo v roku 2018 nakladatelství Jota biografii posledního žijícího československého stíhacího pilota, který za druhé světové války sloužil v řadách britského Královského letectva RAF.

 

 

 

 

 

Životní příběh Emila Bočka je vpravdě fascinující. Narodil se 25. února 1923 v Brně, odkud po okupaci odešel tajně na konci roku 1939 a balkánskou cestou se dostal do Bejrútu. Jako vojín pěšího pluku se účastnil ústupových bojů ve Francii v létě 1940. V září byl již ve Velké Británii a přihlásil se k letectvu.

Nejdříve sloužil jako mechanik, v říjnu 1942 byl přijat do pilotního výcviku a mohl se tak stát jedním z nejmladších československých stíhacích pilotů. Do konce války vykonal u 310. stíhací perutě 26 operačních letů. Krátce po návratu do osvobozené vlasti demobilizoval a mimo jiné se vydal i na kariéru motocyklového závodníka.

 

 

Na všechny tyto události a samozřejmě i spoustu dalších vzpomíná Emil Boček v rozhovorech vedených Jiřím Plachým z Vojenského historického ústavu v Praze a zpracovaných do jednotlivých kapitol. Ty jsou řazeny chronologicky a jsou vždy proloženy jednou či více podkapitolami, které čtenáři přibližují určitou konkrétní oblast, zasazenou do historického kontextu, například činnost našich jednotek ve Francii či bilance čs. letectva ve Velké Británii.

Kromě toho je text knihy doplněn také úvodním materiálem o osudech Emila Bočka v létech druhé světové války vzniklým na základě primárních archivních dokumentů. Samozřejmě nechybí ani rozsáhlá fotografická příloha .A právě kombinace generálových vzpomínek s vhodně doplňovanými podkapitolami dodává knize čtivou formou ucelený pohled nejen na působení našeho letectva na západní frontě. Ocení ji tak nejen příznivci československého letectva, ale i běžní, zejména mladší čtenáři s historií našeho letectva se teprve seznamující.

 

Kniha Emil Boček: Strach jsem si nepřipouštěl / Autor: Jiří Plachý

 

TEXT ČLÁNKU: JAN ČADIL

 

...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze