Kategorie
 
 
 
 
Knihy > Vojenství, Military > Dejiny vojen a vojenského umenia > Československá legie v Rusku 1914 - 1920 1.díl
 

Československá legie v Rusku 1914 - 1920 1.díl

Autor: E. Orián
Vydavatel:Naše Vojsko
Běžná cena: 1.680,00 CZK Vaše cena: 1.560,00 CZK
:
Produkt bol pridán do Wishlistu.
Tento produkt se už nachází vo Wishliste!
Informace o titule:
Počet stránPočet strán:348
VäzbaVäzba:pevná
Rozmery - šírkaRozmery:265
Rozmery - výškaRozmery:310
JazykJazyk:český
Voliteľný stavVoliteľný stav:Titul je vypredaný
Rok vydaniaRok vydania:2013

Popis titulu

V polovici decembra 2013 vyšiel 1. diel štvordielnej obrazovej monografie Československá legie v Rusku 1914–1920, pripravovanej v koprodukcii dvoch nakladateľstiev, EPOQUE 1900 a NAŠE VOJSKO a vďaka ústretovosti Vojenského ústredného archívu a Vojenského historického ústavu Armády ČR. Svojim zameraním, ale najmä množstvom a šírkou doposiaľ neznámeho obrazového materiálu a fotografií, ide o úplne výnimočný nakladateľský počin. Toto rozsiahle dielo, mapujúce históriu čs.vojska v Rusku, život a boj legionárov, určite vzbudí pozornosť nielen u pozostalých, historikov a milovníkov militarií, ale i u širšieho okruhu záujemcov o našu históriu a vznik čs.štátu. Celá monografia bude obsahovať okolo 4000 fotografií. Súčasťou 1. dielu je aj veľká historická mapa Ruska, s vyznačením všetkých miest a tratí, na ktorých pôsobili čs.legionári.

První díl čtyřdílné velké obrazové monografie, která na 4 000 fotografiích obsáhne celý vývoj, život a boje čs. vojska v Rusku od jeho prvopočátků v České družině až po vytvoření mohutného 60tisícového vojskového tělesa, přináší – kromě původní práce F. Šteidlera o historii RL a studie E. Stehlíka o vojenském a historickém významu čs. legií – tři velké odborné kapitoly: o fotoslužbě v RL, vyznamenáních, výstroji a stejnokrojích ruských legionářů, s množstvím dosud neznámých snímků, údajů, dat a informací.

Obsah 1. dílu:

Odborné kapitoly v 1. dílu jsou rozsáhlé studie k jednotlivým tématům. Jsou doprovázeny celkem 700 fotografiemi s podrobnými popisky, 26 tabulkami s více než 450 hodnostními označeními včetně všech modifikací, a kompletní kolekcí 200 řádů a vyznamenání, udělených ruským legionářům vládami 12 států. V úvodním pojednání Historický a vojenský význam čs. legií (PhDr. pplk. E. Stehlík) je zhodnocen podíl čs. legií na vzniku čs. státu a jejich přínos při budování prvorepublikové armády. Odborná kapitola Československé hnutí na Rusi (historik Ruské legie PhDr. F. Šteidler) je první rozsáhlejší prací o tématu z roku 1921. Odborná kapitola Fotoslužba v Ruské legii (E. Orián) pojednává o vzniku a vývoji fotoslužby od jejího počátku v České družině až po rozvětvenou organizaci v rámci celého armádního sboru. Snímky, na kterých jsou armádní fotografové i filmaři při práci v terénu i v laboratořích, nám přibližují prostředí, v němž vznikla mnohasícová sbírka fotografií deponovaná nyní ve Vojenském ústředním archivu, resp. zčásti ve Vojenském historickém ústavu. Odborná kapitola Výstroj, stejnokroje a hodnostní označení čs. dobrovolníků v Rusku (nprap. B. Panuš) je zasvěcenou studií o výstroji, stejnokrojích a hodnostních označeních ruské armády, které nosili čs. dobrovolníci až do konce ledna 1918, včetně již nerealizovaných návrhů na nárameníky s čs. národními prvky. Sleduje vznik a vývoj nového označení (štítků) ve všech jeho modifikacích. Pojednává o vývoji všech druhů stejnokroje, a na mnoha snímcích dokumentuje jednotlivé čás stejnokroje čs. vojska v Rusku až po definitivní typ, tzv. vladivostocký. Odborná kapitola Řády a vyznamenání ruských legionářů (E. Orián) je zatím nejrozsáhlejší prací na toto téma s množstvím dosud neznámých informací týkajících se mj. ruských vyznamenání, dekorací udělených-neudělených za Zborov, jednotlivých kontingentů daných k dispozici čs. armádnímu velení spojeneckými vládami, udělovacích ceremoniálů, celkových počtů udělených řádů a vyznamenání podle jednotlivých období, i různých peripetií kolem vzniku a udílení čs. dekorací, doprovázených stovkami většinou dosud neznámých fotografií.

Pre viac informácií kliknite tu.

Komentáře

Přidat komentář:

...

Přidat reakci na komentář:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze